Phycology جلبک شناسی

نخستین پایگاه اطلاعاتی جلبک شناسی به زبان فارسی

پیشگفتار کتاب مقدمه ای بر جلبکها، قارچها و گلسنگ ها (تالوفیت ها)

با سلام

جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان با ساختار کتاب پیش گفته، بخش پیشگفتار آنرا که مشتمل بر اهداف چاپ کتاب و نظرات مولفین آن میباشد را در ادامه مطلب مطالعه فرمایید.

با احترام

رضا رمضان نژاد قادی


 

پیش‌گفتار

سپاس و ستایش خداوند بلند مرتبه را که به لطف و عنایت بی‌کران او توفیق تالیف و تدوین کتاب تالوفیت‌ها حاصل آمد. از این رو در آغاز، کمترین ادب بندگی بجای آورده و یاد می‌کنیم آموزنده بی‌آموزگار را و چه خوش گفت حکیم عمر خیام که؛ 

اجرام که ساکنان این ایوانند                                      اسباب تردد خردمندانند

هان تا سر رشته خرد گم نکنی                                   کانان که مدبرند سرگردانند

کتابی که پیش رو دارید حاصل تلاشی مجدانه به منظور تدوین و تالیف دانسته‌ها و تجربیات نگارند‌گان در راستای بهبود و گسترش علوم جلبک شناسی، قارچ شناسی و گلسنگ‌شناسی در ایران است. این کتاب مطابق با آخرین یافته‌ها و همگام با مراجع معتبر علمی دنیا تالیف شده و مهم‌ترین هدف آن ارائه اطلاعات جدید، همسو با نشریات معتبر، مجامع علمی، پایگاه‌های اطلاعاتی و کتب منتشره به علاقمندان است.

نگارند‌گان تلاش‌ها و دلسوزی‌های پیشگامان علوم جلبک شناسی و قارچ شناسی ایران را ارج نهاده و ضمن پاس‌داشت مقام آنان، انگیزه خود از تالیف کتاب تالوفیت‌ها را نکات زیر میدانند؛

- در طی سالیان تدریس دروس تالوفیت‌ها و جلبک‌شناسی تدوین و تالیف مجموعه‌ای غنی، چند بعدی و مطابق با دانسته‌های بروز بشری همواره از خواسته‌های بجا و بی پاسخ دانشجویان بوده است. لذا کتاب تالوفیت‌ها کوشیده است تا با رفع خلاء موجود، مجموعه‌ای کامل از اطلاعات مرتبط را در اختیار دانشجویان زیست‌شناسی، شیلات و پرورش آبزیان، محیط زیست، رشته‌های مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و دیگر علاقمندان قرار دهد.

- رده‌بندی و زیست‌شناسی تالوفیت‌ها در طی سالیان اخیر با تغییراتی اساسی همراه بوده است. علاوه بر این، مواردی از تغییرات اساسی در تفکیک و اشتقاق فرمانروها در عالم حیات ارائه شده‌اند که متاسفانه با آنچه در اختیار دانشجویان عزیز ایران قرار دارد، تفاوت‌هایی اساسی دارد. فقدان این اطلاعات در منابع موجود به زبان فارسی، موجب شد تا نگارند‌گان سعی در تدوین عمده این تغییرات در این کتاب داشته باشند.

- فقدان واحد آزمایشگاه برای دروس پیش گفته، موجب غربت نمونه‌های تالوفیت‌ها برای دانشجویان رشته‌های مرتبط شده است. با وجود آنکه حجم وسیعی از تنوع عالم حیات در اختیار گروهها و تاکسون‌های تحت نام تالوفیت‌ها قرار دارد، اما تعداد دروس اختصاص یافته به آنها در سطح کارشناسی رشته زیست شناسی متناسب با گستردگی اطلاعات این بخش نیست. از ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب، ارائه لوح فشرده محتوی تصاویر بخش عمده‌ای از تاکسون‌های مورد بررسی در متن کتاب و نیز تاکسون‌های مرتبط، به صورت رنگی می‌باشد. تصاویر ارائه شده در این بخش، همگی مستند بوده و از مراجع معتبر و سایت‌های مرجع مانند Algaebase.org گردآوری و انتخاب شده‌اند. این عمل به منظور آشنایی بیشتر دانشجویان عزیز، محققان و علاقمندان محترم صورت گرفته است.

- همه ساله در آزمون‌های کارشناسی ارشد و دکتری رشته زیست‌شناسی و برخی رشته‌های دیگر، چند سوال از بحث جلبک‌شناسی و قارچ‌شناسی ارائه می‌گردد. متاسفانه عدم دسترسی دانشجویان به مجموعه‌ای مدون، موجب شده است تا اکثر آنها از پاسخ‌گویی به این سوالات بازمانند. لذا نگارند‌گان در بخش ضمیمه کتاب، به ارائه نمونه سوالات چندین سال متوالی از آزمون‌های مختلف پرداخته‌اند تا دانشجویان عزیز پس از مطالعه متن کتاب، آموخته‌های خود را بیازمایند.

بخش اول کتاب در یازده فصل به معرفی جلبک‌ها، ویژگی‌ها، رده‌بندی، تولید مثل و اهمیت اقتصادی و اکولوژیک آنان می‌پردازد. در جهت غنای مطالب این بخش، علاوه بر استفاده از منابع جدید مانند کتاب جلبک‌شناسی لی 2008 از پایگاه اطلاعاتی وزین و معتبر Algaebase.org و نیز رهنمودها و مکاتبات بزرگانی چون آقای پروفسور مایکل گوئیری و خانم دکتر یووادی پیراپورنپیسال استفاده گردیده است. برخی تجارب و مشاهدات نگارند‌گان نیز به منظور آشنایی خوانندگان با فلور جلبکی کشور عزیزمان ایران، ارائه شده است.

بخش دوم کتاب در هفت فصل به طور گسترده ویژگی‌ها، رده‌بندی و اهمیت قارچ‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. عمده مطالب ارائه شده در این بخش نیز با کمک کتب برجسته علمی در زمینه قارچ‌شناسی مانند قارچ شناسی آلکسی‌پولوس و میمز 1996و به ویژه منابع جدید اینترنتی، مورد بازبینی و دقت نظر قرار گرفته‌اند. بخش سوم کتاب نیز مشتمل بر اطلاعاتی در ارتباط با گلسنگ‌ها است.

 از آنجا که دانسته‌های بشری مرز نمی‌شناسند و دانش نگارند‌گان نیز بی‌تناسب با فرموده حکیم عمر خیام نیست که؛

هرگز دل من ز علم محروم نشد                                   کم ماند ز اسرار که معلوم نشد

هفتاد و دو سال فکر کردم شب و روز                           معلومم شد که هیچ، معلوم نشد

لذا از دانشجویان عزیز، همکاران گرامی و خوانندگان محترم استدعا داریم که با رهنمودهای ارزشمند خود ما را در جهت رفع نقایص احتمالی یاری نمایند.

نگارند‌گان از جناب آقای دکتر محمد باقر باقریه نجار و سرکار خانم دکتر مهناز اقدسی که متحمل زحمت داوری و ویراستاری علمی این کتاب شده‌اند، مراتب کمال تشکر و سپاس خود را ابراز می‌دارند. همچنین از گروه محترم زیست شناسی دانشگاه گلستان به دلیل مساعدت‌های لازم در روند تالیف و چاپ این کتاب قدردانی می‌شود. همچنین از آقایان مهربان، مقصودلو، عباسی، ملک محمودی که در اسکن و آماده نمودن برخی تصاویر ما را یاری نموده‌اند قدردانی می‌شود. از خانواده‌های گرامی خود که با تحمل و شکیبایی بسیار، انجام این امر مهم را مقدور ساخته و با فراهم آوردن محیطی آرام، فرآیند تالیف این مجموعه را سرعت بخشیده‌اند، صمیمانه تشکر و قدردانی می‌شود.

 

                                                             احمد عبدل‌زاده، رضا رمضان نژاد قادی

                                                                      و حمیدرضا صادقی‌پور  

                

 

     

 

 

 

 

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی ; ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ اسفند ۱۳۸۸
تگ ها :