Phycology جلبک شناسی

نخستین پایگاه اطلاعاتی جلبک شناسی به زبان فارسی

سایت مفید برای عکس از آغازیان

با سلام

لینک زیر یک سایت مفید برای دریافت عکس از انواع آغازیان را امکان پذیر می سازد.

http://protist.i.hosei.ac.jp/PDB/images/phylum_classE.html

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٩ آبان ۱۳۸۸
تگ ها : معرفی ها

اهمیت اکولوژیک و اقتصادی سیانوفیتا

جلبکهای سبزآبی در دریاها و آبهای شیرین به طور گسترده حضور دارند. بسیاری از گونه‏ها در مناطق گرم با دمای بیشتر از 80 درجه سانتیگراد، دریاچه‏های شور، یخچالها و مناطق برفی و دیگر اکوسیستم‏ها حضور دارند. جلبکهای سبزآبی در ماههای تابستان به طور گسترده رشد کرده و مهمترین عامل تولید شکوفه آبی در آبهای شیرین هستند.

علل اهمیت اکولوژیک سیانوفیتا سرعت بالای فتوسنتز و تولید کنندگی در آنها، تولید مواد سمی و در نتیجه کنترل سایر گیاهان و جانوران اکوسیستم، تثبیت نیتروژن و نقش موثر آنها در تولید گلسنگها می‏باشد. اهمیت گونه‏های نانوپلانکتونی جلبکهای سبز آبی در اقیانوسها تایید شده است. استرماتولیت‏های حاصل از سیانوفیتا نیز از شاخص‏های مهم در اکولوژی دیرین‏شناسی می‏باشند. گیاهخواران کوچک آبزی با تغذیه از این گروه مانع گسترش استروماتولیت‏ها می‏شوند. لذا با بررسی تنوع گونه‏ای و فراوانی استروماتولیت‏ها می‏توان میزان فراوانی و تنوع جانوران گیاهخوار در اکوسیستم‏های آبی گذشته زمین را تخمین زد.

شکوفایی، گسترش و در نهایت تجزیه گونه‏هایی از آنابنا، میکروسیس‏تیس و آفانیزومنون در آبهای گرم که در شرایط بدون اکسیژن به راحتی رشد می نمایند، موجب کاهش اکسیژن به ویژه در شب هنگام شده و به همراه تولید سموم موجب مرگ و میر آبزیان می‏شوند. این سموم از گروه هپاتوتوکسین‏ها (موثر بر کبد)، نوروتوکسین‏ها (موثر بر اعصاب) و سیتوتوکسین‏ها (موثر بر سلولهایی مانند پوست) هستند. نگرانی‏های بیشتری در مورد هپاتوتوکسین‏ها در بین دانشمندان وجود دارد. گونه میکروسیستیس توکسیکا دارای مواد سمی بسیار مهلک موثر بر کبد می‏باشد. بسیاری از اشکال پلانکتونی سمی از طریق آب آشامیدنی وارد بدن انسان شده و موجب بیماری می‏شوند. آنابنا و میکروسیس‏تیس سبب ناراحتیهای معدی شده و گونه لینگبیا ماجوسکولا در استخرها و آبگیرهای طبیعی باعث بروز بیماریهای پوستی می‏شود.

تجزیه جلبکهایی نظیر آنابنا و میکروسیس‏تیس در مخازن آب موجب ایجاد مزه و بوی بد در آب می‏گردد. همچنین توانایی صافی‏های تصفیه کننده آب در ایستگاههای پمپاژ به خاطر تجمع و رسوب جلبکها کاهش می‏یابد. گونه‏های متعلق به آناسیس‏تیس موجب خوردگی لوله‏های آب و دیگهای بخار می‏شود، لذا جهت کنترل آنها از مواد شیمیایی مانند کلرین، سولفات مس و دی کلروفن استفاده می‏شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد آلودگی دریاچه‏ها به وسیله شوینده‏های فسفردار موجب افزایش رشد سیانوفیتا شده و در نتیجه تولید نیتروژن نیز افزایش می‏یابد.

استفاده از این گروه برای تثبیت نیتروژن در مزارع برنج موجب افزایش 30 درصدی تولید شلتوک شده است. جنس های آنابنا، آنابنوپسیس، آلوزیرا، سیلیندروسپرموم، نوستوک، کالوتریکس، سیتونما، تولیپوترکیس، هاپالوسیفون، ماستیگوکلادوس و استیگونما دارای خاصیت تثبیت نیتروژن بوده و میزان تثبیت سالیانه نیتروژن در جنس تولیپوترکیس 35 تا 60 کیلوگرم در هکتار گزارش شده است. گونههای اسپیرولینا در آبهای شور و قلیایی مناطق خشک به راحتی رشد نموده و 70% وزن خشک گونه‏هایی مانند اسپیرولینا پلاتینسیز را پروتئین تشکیل داده و منبع ویتامین B12 نیز هستند. ارزش دارویی برخی سیانوفیتا مانند اسپیرولینا پلاتینسیز و ارزش ضد ویروسی بسیاری از آنها اثبات شده است. این جنس به صورت بومی در چاد و مکزیک و به طور تجاری در آمریکا، ژاپن و تایلند کشت و بهره‏برداری می‏شود. گونه نوستوک کومون نیز به عنوان غذا مورد استفاده قرار می‏گیرد. از سیانوفیتا در مطالعات فتوسنتز، تنفس و تثبیت نیتروژن و نیز مطالعه فرآیندهای هوازی و بی هوازی استفاده می‏شود. کاربرد مواد استخراج شده از سیانوفیتا در درمان بیماریها و سرطان نیز در حال بررسی بوده و نتایج مثبتی نیز به همراه داشته است. این گروه از جلبکها در تعیین آلودگی های آبها به عنوان شاخصهای زیستی نیز مورد استفاده هستند.

 

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۸:۱٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸

جلبکهای اپی پلیک

جلبکهای اپی پلیک به جوامع جلبکی پری فیتون رسوبات غیر سخت در آب شیرین و دریا گفته می شود. جلبکهای متصل یا پری فیتون بر خلاف فیتوپلانکتونها، در اکوسیستم های آبی کم عمق با جریان آرام به خوبی گسترش یافته و به دلیل نقش آنها در پایه زنجیره های غذایی، چرخه گردش مواد، تغذیه بی مهرگان و در نتیجه آبزیانی مانند ماهی ها مهم هستند. انواع جلبکهای کف زی به دلیل نقش آنها در تنوع زیستی و تولید در اکوسیستم های آبی از اجزای مهم این اکوسیستم ها به شمار می آیند.

نحوه نمونه گیری از جلبکهای اپی پلیک

مطالعات بسیاری در مورد تاکسونومی، اکولوژی، فلوریستیک و سایر جنبه های مطالعاتی این موجودات انجام پذیرفته است. ترکیب تاکسونومیک جلبکهای کف زی نشانگر وضعیت اکولوژیک اکوسیستم های آب شیرین، کیفیت آب، تغییرات اکولوژیک در متغیرهای محیطی اکوسیستم های آبی و وضعیت تغذیه ای یا تروفیسم اکوسیستم می باشد. این موجودات به دلیل اتصال طولانی مدت به بستر های مختلف و حساسیت نسبت به صفات فیزیکی و شیمیایی آب، نقش مهمی در تعیین کیفیت و آلودگی آبها دارند. به نحوی که ساختار جوامع پری فیتون، ترکیب گونه ای و پاسخ توالی این جوامع نسبت به تغییرات عوامل محیطی در طبقه بندی اکوسیستم های آبی مفید است.  

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۸:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٧ آبان ۱۳۸۸

معرفی کتاب شکوفایی جلبکی سیانوباکترهای مضر ، Cyanobacterial Harmful Algal Blooms

این کتاب اطلاعات مفیدی در زمینه شکوفایی جلبکی و آللوپاتی سیانوباکترها ارائه نموده و دارای بخشهای زیر است( به ادامه مطلب مراجعه نمایید).

 

ادامه مطلب   
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸۸
تگ ها : معرفی ها

آللوپاتی در جلبکها

با سلام

مطلب زیر در رابطه با آلوپاتی در جلبکهاست. لطفا مطالعه فرموده و در لینک موجود هم چند مقاله در این ارتباط را بیابید.

 

 

The comprehensive review on allelopathy (Rice, 1979, 1984) has been largely responsible for the evolution of allelopathy as an independent branch of chemical/physiological ecology. The allelopathic research during the last four decades drew attention to different facets of the interactions among the constituents of habitat, calling for an understanding of the role of allelopathy under different habitat conditions. In view of this, we have reviewed the existing information on allelopathic interactions in aquatic habitats with special reference to algal allelopathy. This review has been mainly confined, therefore, to different aspects of algal allelopathy such as allelopathic interactions in algae, algal toxins, bioassays, and implications of algal allelopathy. In spite of the large number of reviews on allelopathy (see section III), no independent review appears on algal allelopathy. Although there were reports of toxins from cyanobacteria and other algae, no appreciable attempt was made to implicate algal toxins in allelopathy under field conditions. Knowledge of chemistry and biology of allelochemical can help in their potential use in controlling plant diseases and weeds. Therefore, it is urgent to study algal toxins for their involvement in ecological phenomena such as succession, for their uses as herbicides, weedicides, and pesticides, for their uses in solving some of the problems of algal ecology, and for their involvement in applied aspects. Algal allelopathy is a manifold ecological/physiological phenomenon. Chemicals contributed by the alga can affect (1) other algae in its vicinity, (2) its own growth (i.e., autotoxicity), (3) microbes associated with it, (4) higher plants in its vicinity, and (5) accumulation and availability of nutrient ions which can influence the distribution, growth and establishment of other algae, microorganisms, and plants. However, to establish algal allelopathy of ecological relevance, it is essential to demonstrate the involvement of allelopathy under field conditions.

 

تصویر تزیینی است

 

Further, comments should be made on residence time, biological active concentration, mode of renewability, static and dynamic availability of allelochemical, and its variation, if any, with season, site, habitat, and environmental factors. Further, many algae, especially blue-green, influence the zooplankton population. Is it just a toxic effect of blue-green algae (BGA), or can it be included under allelopathy? This point has been debated and is discussed in the present article.

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸

ثبت رکورد جلبکهای گزارش شده از ایران در سایت معتبر Algaebase.org

سایت معتبر و بین المللی  Algaebase.orgبا ثبت اطلاعات دمربوط به 122521 تاکسون در سطح گونه و فرا گونه ای و در اختیار داشتن 6451 تصویر و 39667 بیبلیوگرافی یکی از معتبر ترین منابع تاکسونومیک در رابطه با جلبکها در جهان می باشد. این سایت همچنین به ثبت 141925 گزارش پراکنش جلبکها از نقاط مختلف دنیا نموده است و اطلاعات آن به روز بوده و امکان مدیریت اطلاعات و ثبت تغییرات تاکسونومیک و پراکنش تاکسونها بر حسب کتب، مقالات و کنفرانسهای جدید در آن تعبیه شده است.

تصویر تزییینی است

از ابتدای سال 1387 اقدام به ثبت پراکنش نمونه های جلبکی گزارش شده از ایران در این سایت نموده ایم و بر حسب منابع موجود در حال تهیه چک لیست گونه های جلبکی می باشیم. همکاری در جهت تکمیل این پرو‍ژه گامی بلند در جهت تدوین لیست گونه های جلبکی کشور خواهد بود.

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ آبان ۱۳۸۸
تگ ها : تکنیک ها

هاپتوفیتا Haptophyta

هاپتوفیتا  Haptophyta

هاپتوفیتا گروهی از جلبکهای تک هسته ای تاژکدار هستند که ویژگی آنها حضور یک ساختار به نام هاپتونما بین دو تاژک نرم میباشد. این شاخه از لحاظ داشتن دو واحد غشایی شبکه آندوپلاسمی کلروپلاستی علاوه بر دو غشای کلروپلاست، مشابه با شاخه های کریپتوفیتا و هتروکونتوفیتا بوده اما در داشتن تاژک فاقد ماستیگونم با آنها متفاوت هستند. همچنین مشاهدات مولکولی نیز تفاوت این گروه با شاخه های پیش گفته را تایید می نمایند. شاخه هاپتوفیتا در ابتدا تحت نام هاپتوفیسه از رده کریسوفیسه جدا شده و سپس بدلیل فقدان حضور جنسی با این نام ( هاپتوفیتا)، در این گروه، نام آن به پریمنزیوفیسه (بدلیل حضور جنس پریمنزیوم) تغییر یافت. شواهد فسیلی از حضور اعضای پریمنزیوفیسه در حدود سیصد میلیون سال قبل دلالت دارند (لی 2008).

 

زیستگاه

این شاخه بیشتر شامل موجودات دریازی بوده اما نمونه های آب شیرین نیز در آنها یافت میشود. هاپتوفیتا گروه مهمی از نانوپلانکتونهای دریایی را تشکیل داده و مشتمل بر 45 درصد فیتوپلانکتونهای عرضهای جغرافیایی میانه در اقیانوس اطلس جنوبی هستند. فراوانی این جلبکها به سمت قطب کاهش می یابد اما در برخی آبهای قطبی نیز نمونه هایی از این شاخه یافت میشود (لی 2008).

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳۸۸

اهمیت اکولوژیک و اقتصادی اوگلناها

اوگلناها تولیدکنندگان مهمی نیستند اما در باتلاقها، مردابها و ماندابهای دارای مواد آلی فراوان، به دلیل فعالیت تجزیه کنندگی باکتریها در تولید نیترات، فسفات و مواد دیگر، میزان اکسیژن آب بسیار کاهش می یابد. لذا حضور اوگلناها در کنار کلرلا، سندسموس، اوسیلاتوریا و چند جلبک دیگر از سیانوفیتا و کلروفیتا، موجب تولید مجدد اکسیژن در این مکانها می‏شود.

جنس اوگلنا به دلیل نیاز به نیتروژن آلی بهترین شاخص برای آلودگی آبها است. گونه‏هایی از شاخه های مختلف مانند اوگلنا ویریدیس[1]، نیتسچیا پالئا2، اوسیلاتوریا لیموزا3، اوسیلاتوریا تنوئیس4 و سندسموس ادویکائودو5 از گونههای مقاوم به آلودگی هستند. لذا اگر یک اکوسیستم آبی تنها شامل این گونه‏ها باشد، میزان آلودگی آن بالا است. در حالی که حضور گونه‏های حساس مانند اوگلنا پروکسیما6، گونیوم پکتوراله7 و کریپتوموناس اوواتا8 بیانگر آلودگی کمتر اکوسیستم می‏باشد.

از اوگلناها در مطالعات مورفولوژی عمومی سلول، فتوتاکسی، تحریک در برابر نور، تنفس سلولی و سایر فرآیندهای وابسته استفاده می‏شود. همچنین در مطالعه سیستم سیتوکرومی در میتوکندری، طبیعت پری‏پلاست و استیگما می‏توان از آنها بهره گرفت (کیان مهر 1384، بولد 1978، پیرسون 1995، بیلگرامی و ساها 2004، لی 2008)    

برای مطالب بیشتر منتظر چاپ کتاب تالوفیتا از همین نویسنده و همکاران باشید.

 [1]Euglena viridis, 2Nitzschia palea, 3Oscillatoria limosa, 4Oscillatoria tenoides, 5Scenedesmus edvicaodo, 6Euglena proxima, 7Gonium pectorale, 7Cryptomonas ovata

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳۸۸

فیلوژنی و طبقه بندی اوگلناها

فیلوژنی و طبقه بندی

این گروه به دلیل ساختار تک سلولی فاقد دیواره کمتر به حالت فسیل مشاهده می‏شوند. اما لیپیدها یا پروتئین‏های سلولی آنها را میتوان در تشکیلات گذشته زمین جستجو کرد. این گروه دارای 961 گونه در منابع مختلف می‏باشد که برخی از آنها را نامهای معتبر تشکیل می دهند. در رده‏بندیهای جدید این شاخه به رده اوگلنوفیسه شامل دو راسته اوگلنال، اوترپتیال و یک گروه با جایگاه نامشخص اوگلنید ها تقسیم میشود. لی اوگلناها را در اوگلنوفیسه با سه راسته هترونماتال، اوترپتیال و اوگلنال و پیرسون آنها را در دو راسته اوگلنال و کولاسیال تقسیم کرده اند (شکل 2-6) (پیرسون 1995، لی 2008).

- اوگلناها Euglenophyta

                          اوگلنوفیسه Euglenophyceae

                                                اوترپتیال Eutreptiales

                          اوگلنال Euglenales

اوگلنیدها Euglenida

  
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳۸۸

گلسنگ ها Lichen

با سلام

مطلبی در مورد گلسنگ ها و بیولوژی و رده بندی آنها در اختیار قرار میگیرد. امید است که مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد.

لطفا با نظرات سازنده خود موجب دلگرمی باشید.

لطفا به بخش ادامه مطلب مراجعه فرمایید. 

برای دسترسی به عکسها و کل مطلب منتظر چاپ کتاب تالوفیتا از همین نویسنده و همکاران باشید.

ادامه مطلب   
نویسنده : رضا رمضان نژاد قادی/ آرش کیانیان مومنی ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ آبان ۱۳۸۸